28. 10. 2010.
Ceviche od grdobine i kozica
Sastojci:
15 dag očišćenih repova velikih kozica
15 dag tanko narezanog filea grdobine
2,5 dcl žutog muškata Žabčić
sok dvije limete i naribana korica jedne
2 svježe chili papričice
1 žlica kapara
bijeli papar
maslinovo ulje sorte Pendolino
U Žabčićev žuti muškat iscijedite sok dviju limeta i naribajte malo korice istih. Dodajte nakosane i zgnječene chili papričice i kapare. Marinirajte grdobinu i kozice 3-4 sata, ocijedite, odvadite kapare iz marinade, ribu i kozice prelijte uljem. Popaprite, posolite i ostavite na sobnoj temperaturi oko pola sata, posložite na bruschette, a na vrh stavite kapare.
Carpaccio od palamide na moj način
Palamida, sirena morskih dubina, nepravedno otjerana na margine gastronomije, optužena da je suha zbog predivne krtosti mesa, može biti vrhunska delicija kao Carpaccio, lagano pečeni steak ili u škrovadi. Ako ste u mogućnosti doći do žive palamide, obavezno ju iskrvarite, ako niste, filete potopite u hladnu vodu s komadima leda što će joj izvuči veliki dio zaostale krvi i znatno podići kvalitetu mesa.
Sastojci:
30 dag filea palamide
1/2 jušne žlice aceto balsamico kreme
2 čajne žličice wasabi paste
sok jedne srednje limete
sol, svježe mljeveni papar
čajna žličica svježe naribane kore naranče
0,5 dcl nekog vrhunskog Plavca malog, a preporučam Dingač
0,7 dcl što mlađeg ulja istarske bjelice
Sve sastojke mikserom pretvorite u jednoličnu homogenu smjesu, file palamide narežite na ploške debljine oko 2 mm i smjesu nanesite kistom na ploške s obije strane. Ostavite u hladnjaku oko 4-5 sati da se svi okusi prožmu.
Bruschette namažite istim uljem koje ste stavili u smjesu s vrlo malo wasabi paste. Ploške palamide slažite na tople bruschette i sve ukrasite većim komadima odkoštenih crnih i zelenih maslina. Ovom carpacciu ako niste leptir ne možete više ništa dodati, ali ako jeste, slobodno pospite još malo praha sa svojih krila.
19. 10. 2010.
Ako je garum početak umjetnosti umaka, kraj sigurno ne postoji
Važnost umaka ne počiva samo u njihovom oplemenjivanju jela nego u mogućnosti da njima svaki kuhar jelu dade onaj svoj osobni pečat. „Umak je posjetnica kuće i po njemu se ocjenjuje kuhinja.“(Pellaprat, 1935)
Vjerojatno ne postoji niti jedna nacionalna gastronomija bez nekog svog specifičnog umaka, no Francuzi su ih doveli do savršenstva. Nimalo ne želeći umanjiti vrijednosti Alfreda, Amatriciana, Arabiate, Harise ili Piccadillyja, abeceda i početnica izrade najsofisticiranijih umaka nalazi se u francuskoj kvaliteti sastojaka i umješnosti izrade najdorađenijih temeljaca i jusova.
Od kneza gastronoma i osnivača gastronomske akademije Francuske, Maurice Edmund Saillanda poznatijeg pod pseudonimom Curnonsky, Auguste Escoffiera preko velikog Henri-Paul Pellaprata do Paul Bocusea svakog ponaosob tvoraca nekih od najpoznatijih umaka, bez obzira na vrijeme stvaralaštva i različitosti u pristupu gastronomiji, slagali su se oko osnovnog temelja kulinarstva - temeljaca iz kojih kasnije proizlaze najbolji umaci jer povijest gastronomije je povijest umaka.
Francuska „haute cuisine“ izradu umaka bazira na 10 najvažnijih temeljaca i jusova
-bujonu
-fondu od peradi
-fondu od divljači
-ribljem fondu
-mesnom fondu od teletine
-smeđem fondu
-svijetlom ili vezanom jusu
-smeđem ili vezanom jusu
-jednostavnom svijetlom fondu
-mršavom fondu od povrća
Iz njih se uz tri oblika zaprške (roux blanc, blond, brun), bijele, svijetle i smeđe, stvaraju osnovni bijeli i osnovni smeđi umaci, a iz njih i nebrojeno mnogo tzv. sastavljenih ili izvedenih umaka.
Kako bih ostale, daljnje recepte odteretio posebnih opisa izrade umaka i iste pojednostavnio, navesti ću osnovne bijele i smeđe umake , njihovu izradu, kao i neke njihove najčešće izvedenice kao primjere.
Temeljni svijetli i baršunasti umak
Osnovni (temeljni) svijetli umak ili
Jednostavni svijetli temeljac (Fond blanc ordinare)
Za 1 litru mesnog: od telećih kostiju, teletine i pileće sitnine
1 kg telećih kostiju
20 dag sitnine od peradi
10 dag mesa teleće lopatice
1 manja mrkva
2 dag poriluka
2 dag celera
1 bouque garni
6 g soli
14 dcl vode
Priprema:
Teleće kosti nasječemo na male komade pa ih zajedno sa sitninom od peradi i mesom teleće lopatice stavimo u vodu i zavremo. S uzavrele vode skidamo pjenu, dodamo začine i povrće i polagano kuhamo 2 sata i 30 min. Procijedimo i skinemo svu mast.
Kod priprave jednostavnog svijetlog temeljca od peradi (Fond de volaille),pri kuhanju u fond dodajemo jednu manju kokoš, a ostatak postupka je jednak. Kod jednostavnog svijetlog temeljca od povrća sve sastojke animalnog porijekla zamjenjujemo korjenastim povrćem u istoj težini, povrće prvo popržimo, a ostatak postupka je također jednak, dok pri izradi ribljeg fonda, mesne sastojke zamjenjujemo ribljim glavama, kostima, perajama i pokojom manjom ribom, dodajemo 10 dag stapki pečurki i 1,5 dcl bijelog vina, vrijeme kuhanja smanjujemo na 30 min, a vodu s 14 dcl na 12 dcl.
Vrste prema temeljcu, kojim će se svijetli zapržak doliti,a prema potrebama jela dijelimo na:
a) baršunasti (velouté) umak od telećih kostiju – mesni
b) baršunasti (velouté) umak od peradi
c) baršunasti (velouté) umak od ribe
d) baršunasti (velouté) umak od povrća
Baršunasti (velouté) umak od telećih kostiju
Za 1 l umaka:
8 dag maslaca
1 kavska žličica muškatnog oraščića
8 dag brašna
1 kavska žličica bijelog papra
11 dcl jednostavnog svijetlog temeljca od telećih kostiju-mesnog
1 kavska žličica soli
Priprema:
U svijetlu zapršku od brašna i maslaca uliti svijetli temeljac i miješati žicom pjenjačom dok se umak ne zgusne i ne provri, nastaviti lagano kuhati 40 minuta uz povremeno miješanje. Umak začiniti bijelim paprom, muškatnim oraščićem i solju, a zatim procijediti kroz gusto sito. Na sličan način prigotoviti i baršunaste umake od svijetlih temeljaca peradi, ribe i povrća (tzv "mršavi").
Namjena:
Upotrebljava se kao osnovni (temeljni) umak za sastavljanje izvedenih umaka, kao osnova za guste (krem) juhe, jela i kao sredstvo za povezivanje raznih nadjeva.
Sastavljeni (izvedeni) svijetli umaci od osnovnog (temeljnog) umaka velouté
Umak od kapara
Umak od gljiva
Umak od luka
NJemački umak
Umak od peradi s vrhnjem
Umak od peradi s kašicom od peradi
Umak od gorušice
Umak od vrhnja
Umak od vrhnja s povrćem
Riblji umak s bijelim vinom – za jela od riba, rakova, školjki
Bercy umak - za jela od riba, rakova, školjki
Bešamel umak (Sauce béchamel)
Za 1 litru:
7 dag maslaca
6 dag brašna
12 dcl mlijeka
1 mala glavica luka
komadić lovora
1 klinčić
muškatni oraščić
sol
Od maslaca I brašna napravimo bijeli zapržak, pa ga prelijemo hladnim mlijekom, neprekidno miješajući I sve to zavremo. Dodamo luk I ostale sastojke, kuhamo 15-20 min, neprekidno miješajući I procijedimo kroz sito.
Njemački umak:
Normativ za 1 l umaka:
7 dcl baršunastog (velute) umaka od telećih kostiju
2 dcl svijetlog temeljca od telećih kostiju – mesni
3 žumanjka
2 dcl slatkog vrhnja
5 dag kg maslaca
1 kavska žličica bijelog papra
sol
Priprema:
Gotov baršunasti (velute) umak od telećih kostiju pomiješati sa svijetlim temeljcem od telećih kosti i lagano reducirati (iskuhavati) dok ne postane potrebne gustoće, zatim umak protisnuti kroz gusto sito, staviti ponovo prokuhati, dodati svježi maslac, mješavinu slatkog vrhnja i žumanaca, umak skloniti sa štednjaka (više ne kuhati!), lagano izmiješati i začiniti solju i bijelim paprom.
Umak od luka
Za 1 l umaka:
9,5 dcl umaka baršunastog (velouté) od povrća ili tel. kostiju
5 dag maslaca
35 dag luka narezanog na ploške
2 dcl kiselog vrhnja
2 dag šećera
1 kavska žličica bijelog papra, sol
Priprema:
Narezani luk na ploške preliti kipućom vodom i dobro ocijediti. U posudi na zagrijanom maslacu karamelizirati šećer kristal (da dobije smeđu boju), dodati ocijeđeni luk i lagano pirjati dok ne dobije svijetložutu boju. Zatim zaliti prigotovljenim baršunastim umakom od povrća ili telećih kosti, lagano kuhati 30 minuta i protisnuti, začiniti solju, paprom, umiješati ocat, kiselo vrhnje i poslužiti.
Umak od hrena (Albert)
Normativ za 1 l umaka:
9 dcl njemačkog umaka
8 dag ribanog hrena
2 jušne žlice octa
1 jušna žlica ljutog senfa
Priprema:
U prigotovljeni Njemački umak umiješati ribani hren i u octu razmućeni ljuti senf.
Namjena: umak od hrena – Albert poslužiti uz jela od goveđeg, junećeg i ovčjeg mesa pripremljenih kuhanjem i pirjanjem.
Umak od kapara
Napraviti baršunasti umak od tel. kosti ili povrća, dodati kosane kisele kapare, kratko prokuhati, začiniti solju, bijelim paprom i legirati (miješanjem žumanaca, kiselog vrhnja). Umak ne smije više kuhati na kraju umiješati list kosnog peršina.
NAMJENA:
Umak od kapara poslužiti uz razna jela od kuhanog mesa i razna jela od riba i povrća.
Temeljni tamni umaci
__________________________________________
Smeđi ili tamni temeljac (Fond brun clair)
Za 1 litru temeljca:
50 dag mršave govedine
20 dag telećih nogica
16 dag sitno nasječenih goveđih kostiju
4 dag ofurenih kostiju od suhe svinjske šunke
1 dag svinjske masti
1 manja mrkva
1 manji ljubičasti luk
1 čen češnjaka
1 bouque garni
6 dag soli
16 dcl vode
Priprema:
Meso narežemo na kocke, a povrće na ploške i sve zajedno s kostima prepržimo na masti. Prelijemo s 1 dcl vode, zakuhamo, dodamo ostalu vodu i začine pa polako kuhamo 8 sati. Skinemo mast i procijedimo kroz gusto žičano cijedilo.
Španjolski umak (Sauce Espagnole)
Za 1 l umaka
10 dcl tamnog temeljca
1 dcl crnog vina
5 dag kašice (pirea) od rajčica
1 kavska žličica mljevenog papra
1 kavska žličica soli
5 dag tamne zaprške od brašna
Priprema:
U prigotovljeni tamni temeljac umiješamo tamni zapržak, kašicu od rajčica i crno vino. Umak lagano kuhati (povremeno promiješati) oko 1 sat tj. reducirati do potrebne gustoće, na kraju umak procijediti i začiniti solju i mljevenim paprom.
Namjena: Španjolski umak upotrebljavamo kao osnovni (temeljni) umak za sastavljanje izvedenih umaka i za dolijevanje raznih jela od mesa u tamnim umacima.
Krepki umak ( Demi-glace)
Normativ za 1 l umaka:
10 dcl Španjolskog umaka
10 dcl tamnog temeljca
Priprema:
Sastaviti Španjolski umak i tamni temeljac, prokuhati, zatim nastaviti lagano iskuhavati (reducirati ) dok se ne smanji tekućina umaka na polovinu. Gotov umak procijediti, treba biti krepkiji i jači.
Namjena: krepki umak (demi – glace) upotrebljavamo kao osnovni temeljni umak za sastavljanje izvedenih tamnih toplih umaka i za dolijevanje raznih jela od tamnih mesa u tamnim umacima.
Sastavljeni (izvedeni) topli tamni umaci
Primjer:
Od Španjolskog umaka:
Pikantni umak:
Normativ za 1 l umaka:
8,5 dcl Španjolskog umaka
0,5 dcl ulja
1 jušna žlica kosanog luka vlasca
3 dcl bijelog vina
3 dcl vinskog octa
10 dag kiselih krastavaca narezanih na rezance
5 dag maslaca
1 jušna žlica senfa
1 jušna žlica kosanog peršin lista
1 čajna žličica mljevenog papra
sol po ukusu
Priprema:
Na zagrijanom ulju propržiti kosani luk, vlasac, zaliti bijelim vinom, octom i iskuhavati (reducirati) na ½ l tekućine, doliti Španjolskim umakom i kuhati lagano desetak minuta. Umak protisnuti kroz gusto sito, prokuhati i umiješati kisele krastavce sječene na fine rezance, kosani peršin list, senf, maslac, mljeveni papar i po potrebi sol.
Namjena: umak poslužiti uz razna mesna jela prigotovljena kuhanjem, pirjanjem, pečenjem u pećnici i na žaru.
Umak od svježih rajčica – Provansalski
Normativ za 1 l umaka:
5 dcl Španjolskog umaka
1 jušna žlica ulja
60 dag oguljenih, bez sjemenki svježih rajčica
1 kavska žličica mljevenog papra
2 čena kosanog češnjaka
1 čajna žličica šećera kristala
1 jušna žlica kosanog peršin lista
Priprema:
Na zagrijanom ulju propržiti oguljene rajčice, narezane na kockice, bez sjemenki, kosani češnjak, začiniti solju, paprom, šećerom i kosanim peršin listom. Sve kratko pirjati i umiješati Španjolski umak.
Namjena:
Provansalski umak poslužiti uz jela pečena na žaru od mesa, peradi i riba, i uz jela pirjana od mesa , peradi, riba i jaja. Naputak: u Provansalski umak možemo dodati listiće narezanih gljiva tako da prvo na zagrijanom ulju propržimo listiće gljiva pa dodamo narezane kockice rajčica, kratko miješajući pirjati, začiniti i spojiti Španjolskim umakom.
*Za izradu ovog posta o temeljcima i osnovama umaka korištena je literatura Maurice Edmund Saillanda - Curnonsky, Augustea Escoffiera, Henri-Paul Pellaprata i Paula Bocusea.
17. 10. 2010.
Buckskin „ajvar“
Sastojci:
(za 10 staklenki od 7 dcl)
5 kg očišćene, oguljene pečene crvene rog paprike
2 kg čistog „mesa“ pečene Buckskin tikve (oko 3 kg sirove)
1 dcl aceta balsamica
15 čena češnjaka
10 chili papričica
1 kavska žličica svježe mljevenog papra
2 čajne žličice mljevenog Herbes de Provence (10 g)
0,7 dcl maslinovog ulja (preporučam Torkul)
1,5 dcl Dingača ili nekog drugog vrhunskog Plavca malog
3 g sojinog lecitina
sol
Pečenu papriku uparite i ogulite kožicu. Buckskin tikvu zamotajte u mokri papir za pečenje i pecite ju 1 sat na 200 C. Ostavite da se potpuno ohladi. Prerežite ju, odstranite sjemenke i izdubite čisto tkivo.
Papriku i tikvu grubo nožem usitnite i stavite pirjati na maslinovo ulje u široj posudi kroz 30 min, neprestano miješajući. Nakon pola sata dodajte sve ostale sastojke osim lecitina i nastavite tiho pirjati držeći u smjesi štapni mikser kojim ujedno smjesu istovremeno miješate i miksate.
Nakon 2-3 min smjesa će se sama homogenizirati, tada dodajte lecitin (lecitin će spriječiti naknadno odvajanje ulja) i miksajte još 2-3 min.
Vrući Buckskin "ajvar" punite u vruće sterilizirane staklenke koje odmah
zatvorite.
Pekmez od badem tikve i kestena
Sastojci:
(za 5 staklenki od 7 dcl)
Pečena, ova prelijepa tikva ima delikatan okus kestena i badema. Nama ostaje samo da to malo naglasimo i oplemenimo.
3,5 kg badem tikvi (sirove)
1 kg očišćenog kuhanog kestena
1 dcl agavinog sirupa
40 dag mljevenih bijelih badema
2 dcl „Južnjačke utjehe“
2 dcl mirisnog muškata
Tikve zamotamo u mokri papir za pečenje, pa u alu foliju, te ih pečemo 45 min na 180 C i ostavimo da se ohlade u pećnici. Ogulimo ih i odstranimo sjemenke. Čisto „meso“ tikve izmiksamo u glatku masu. Kestene ispasiramo i pomiješamo s tikvom i mljevenim bademima. Masu stavimo u zdjelu, dodamo „Južnjačku utjehu“, vino i agavin sirup pa kuhamo neprestano miješajući 20-25 min.
Ukoliko tijekom kuhanja smjesa postane pregusta dodamo još malo vina. Vrući pekmez punite u vruće sterilizirane staklenke koje odmah zatvorite. Pasteriziramo ih u vodenoj kupelji 30 min na cca 80 C. Staklenke čuvamo u negrijanoj prostoriji u mraku. Od ovog pekmeza uz dodatak cca 20% crne, čokolade možete napraviti predivan mousse.
Ako ste veliki ljubitelj kave, „Južnjačku utjehu“ zamijenite koktelom od 1,5 dcl Kahlua likera i 0,5 dcl votke, napravite mousse, obilno ga obogatite šlagom i zamislite da ste Big Lebowski.
Pečena, ova prelijepa tikva ima delikatan okus kestena i badema. Nama ostaje samo da to malo naglasimo i oplemenimo.
3,5 kg badem tikvi (sirove)
1 kg očišćenog kuhanog kestena
1 dcl agavinog sirupa
40 dag mljevenih bijelih badema
2 dcl „Južnjačke utjehe“
2 dcl mirisnog muškata
Tikve zamotamo u mokri papir za pečenje, pa u alu foliju, te ih pečemo 45 min na 180 C i ostavimo da se ohlade u pećnici. Ogulimo ih i odstranimo sjemenke. Čisto „meso“ tikve izmiksamo u glatku masu. Kestene ispasiramo i pomiješamo s tikvom i mljevenim bademima. Masu stavimo u zdjelu, dodamo „Južnjačku utjehu“, vino i agavin sirup pa kuhamo neprestano miješajući 20-25 min.
Ukoliko tijekom kuhanja smjesa postane pregusta dodamo još malo vina. Vrući pekmez punite u vruće sterilizirane staklenke koje odmah zatvorite. Pasteriziramo ih u vodenoj kupelji 30 min na cca 80 C. Staklenke čuvamo u negrijanoj prostoriji u mraku. Od ovog pekmeza uz dodatak cca 20% crne, čokolade možete napraviti predivan mousse.
Ako ste veliki ljubitelj kave, „Južnjačku utjehu“ zamijenite koktelom od 1,5 dcl Kahlua likera i 0,5 dcl votke, napravite mousse, obilno ga obogatite šlagom i zamislite da ste Big Lebowski.
Namaz od zapalito tikve
Sastojci:
10 zapalito tikvi od 30-35 dag
30 dag ječma
20 dag bijelog dijela poriluka
10 g zelenog papra iz salamure
10 svježih listova kadulje
10 dag mljevenih pečenih lješnjaka
5 dag guščje ili pačje masti
sol
2,5 dcl vrhunskog Traminca (preporučam Trnavački misni traminac Đakovačke nadbiskupije)
Zapalito tikve zamotajte u mokri papir za pečenje, pa u alu foliju te ih pecite 50 min na 200 C. Ostavite ih da se ohlade u pećnici pa žlicom izdubite njihovo rumeno žuto „meso“ i odstranite koštice.
Na guščjoj masti pržite sitno kosani poriluk dok potpuno ne usahne i ostane bez vode, dodajte „meso“ tikvi, prethodno skuhani i ocijeđeni ječam, mljevene lješnjake i kadulju. Štapnim mikserom sve pretvorite u homogenu smjesu. Pirjajte ju 20-tak min, dodajte sol , vino i u mužaru zgnječeni zeleni papar, pirjajte još 3-4 min i punite u sterilizirane staklenke. Namaz čuvajte u hladnjaku.
Možete ga servirati samostalno uz bruschette ili uz dodatak vrhnja napraviti umak koji poslužite uz pačja prsa. Također preporučam mladu gusku obilno iznutra namazati ovom smjesom pa napuniti većim komadima tikve argente, otvore zašiti, a guščje pečenje poslužiti uz heljdinu kašu na koju složimo komade argente izvađene iz guske.
Đavolja kosa
Tkivo ove kuhane ili pečene tikve podsjeća na špagete pa zašto to ne iskoristiti...
Sastojci:
1 špageti tikva cca 60 dag
30 dag Barilla Bavette n.13 tjestenine
2 glavice sitno kosanog ljubičastog luka
2 čena češnjaka
4 veće crvene rog paprike
20 dag pelata
1 habanero ili 2 jalapeno papričice (ili 1/4 Nage jolokie)
2 jušne žlice aceta balsamica
3 kavske žličice extra ljutog Dijon senfa
1 kavska žličica mljevenog korijandra
2 dcl jačeg bijelog vina u tipu Chardonnaya
svježe mljeveni papar, sol
Tikvu ispečemo u kori na 180 C kroz 50 min, ostavimo je da se ohladi u pećnici. Prethodno pečene rog paprike i habanero papričicu ogulimo i sitno iskošemo. Na maslinovom ulju zastaklimo kosani luk, dodamo paprike i pelate, podlijemo bijelim vinom u kojemu smo razmutili senf i mljeveni
korijander, pa dodamo češnjak ,sol , papar i aceto balsamico.
Pirjamo 15-min, da se sastojci prožmu i vino reducira. Tikvi ogulimo koru i odstranimo sjemenke, a tkivo raširimo na trake poput špageta te ju dodamo u umak i sve pirjamo još 10-tak min uz miješanje. U vreli umak dodamo al dente skuhane bavette, dobro izmiješamo i ostavimo u poklopljenoj posudi 5 min. Poslužimo obilato posuto ribanim jakim ovčjim sirom.
Venerin rižoto od Futsu tikve
Veću Futsu tikvu (oko 0,7 kg)ispečemo 1 sat na 200 C. Prerežemo ju, odstranimo sjemenke, a "meso" izdubimo žlicom, pa ga štapnim mikserom prtvorimo u pire. Dodamo slatko vrhnje, povrtni temeljac, bijelo vino, sol, papar, mažuran i timijan. Smjesu dobro izmiješamo do gustoće krem juhe. Prethodno par sati namočenu Venerinu crnu rižu skuhamo na pari kroz 18 min.
Na maslinovom ulju zastaklimo sitno kosani mladi luk, dodamo rižu i kremu od Futsu tikve, sve miješamo na laganoj vatri još 4-5 min pa umiješamo ribani pecorino. Rižoto ukalupimo, ukrasimo kratko poprženim cvjetovima i baby .tikvicama
Punjenje cvjetova tikvica i buča
Bilo da su tikvice, buče, tikve ili bundeve, one su Cucurbite. Ljepotice koje nas prate cijelu godinu, od proljeća, obojanog u zelene zukine, do pozne jeseni odjevene u svo moguće šarenilo tikva i bundeva. Ove šminkerice jeseni nas pozivaju da s njma probamo nešto novo, da ih bolje upoznamo, jer koliko ih je, toliko je i recepata i mogućnosti za svakodnevna nova eksperimentiranja, a posebna delicija su njihovi punjeni cvjetovi.
Čišćenje, obrada i nadijevanje cvjetova:
Cvjetove očistite od zalutalih mušica |
Cvijet preokrenite, a škarama odrežite gorki tučak |
Cvijet odrežite s tikvice |
Nadjenite ga |
...i zatvorite nadjev rotirajući cvijet |
Pretplati se na:
Postovi (Atom)